Rodzaje bitów czyli koncówek wkrętakowych od producenta WERA

05-09-2019

Do pracy z wkrętami najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest użycie bitów nazywanych również grotami lub końcówkami. Przy pracy ręcznej z wymiennymi bitami stosuje się rękojeść w kształcie wkrętaka lub uchwytu w kształcie litery T. W przypadku użycia elektronarzędzia najczęściej końcówkę montuje się bezpośrednio w uchwycie maszyny albo w uchwycie/przedłużce. W miejscach o ograniczonym dostępie, gdy wkręt jest umiejscowiony głęboko, stosuje się bity wydłużone nawet do 150mm. Producent Wera ma w swojej ofercie końcówki do niemal każdej śruby i rodzaju zamocowania w maszynach.

 

Producenci opracowują coraz to nowe profile wkrętów, motywacją jest przekazanie jeszcze większej siły dokręcania lub zabezpieczenie przed ingerencją użytkownika przez zastosowanie nietypowego kształtu, np. gniazda z trzpieniem zabezpieczającym.

Poniżej prezentujemy zestawienie graficzne profili gniazd do których należy dopasować bit:

Rodzaje bitów

Po dobraniu kształtu gniazda należy dobrać jeszcze rozmiar końcówki. Przy nietypowych gniazdach pomocna może być poniższa tabela:

Trzecim krokiem jest dobranie bitu do materiału, w jakim będziemy wkręcać lub odkręcać wkręt.

Jak widać na poniższej grafice, w czasie "t" wkręcania w drewnie wartość momentu obrotowego rośnie równomiernie. Bity te są bardzo twarde i przystosowane do równomiernego obciążenia. Natomiast przy montażu oraz podczas pracy przy użyciu mocnych wkrętarek udarowych i w metalu należy używać bitów elastycznych ze strefą skrętną. Takie wykonanie zapobiega łamaniu bitów, które może być spowodowane nagłym skokiem działania naprężeń skręcających.

 

Firma Wera opracowała serie bitów do specjalnych zastosowań:

Groty i końcówki Impaktor
Stosowane w przypadku pracy z użyciem mocnych wkrętarek. Zostały zaprojektowane specjalnie do przenoszenia dużych sił podczas montażu maszynowego.

Groty i końcówki ze stali nierdzewnej
Narzędzia Wera ze stali nierdzewnej są poddawane procesowi hartowania w piecach próżniowych, aby uzyskać taką samą twardość jak narzędzia konwencjonalne.
Dzięki tej specjalnej metodzie narzędzia uzyskują twardość wymaganą w zastosowaniach przemysłowych.

W rezultacie powstają najwyższej jakości narzędzia przeznaczone do stali nierdzewnej.

Groty i końcówki BiTorsion

To absolutna klasa Premium. Posiadają strefę skrętną BiTorsion, która zmniejsza twardość trzonu w stosunku do części roboczej.

W ten sposób eliminuje się w znacznym stopniu skręcanie wierzchołka grotu lub końcówki w przypadku występowania obciążeń szczytowych, co dodatkowo zwiększa żywotność.

Groty i końcówki z powłoką diamentową
Groty i końcówki pokryte są powłoką diamentową zmniejszającą ryzyko wyślizgiwania
się grotu i końcówki z gniazda wkrętu.

Drobne diamentowe cząsteczki „wcinają się” podczas montażu w
gniazdo wkrętu. DC to skrót od Diamond Coated (powłoka diamentowa).

Dla Państwa wygody przygotowaliśmy w naszym sklepie kategorię z bitami dostępnymi na sztuki z podziałem według kształtu wkrętu i następnie filtrami długości i rozmiaru.

Kolejną kategorią są zestawy dostępne w wygodnych opakowaniach Bit-Checks podzielone według zastosowania.

W razie trudności z doborem właściwego bitu prosimy o kontakt z naszym zespołem.